Paris-Roubaix 2023
Søndag 9.april 2023 skal rytterne bryne seg på «Hell of the North» – Paris-Roubaix
Paris-Roubaix beskrives ofte som dronningen av klassikerne eller Nordens helvete, og er det tredje monumentet i sykkelsesongen og uten tvil det mest gjenkjennelige arrangementet i sporten etter Tour de France. Rittet går helt tilbake til 1896 og har blitt arrangert 117 ganger siden da, med den siste utgaven i 2022.
Compiègne – rundt 80 km utenfor Paris – har vært vertskap for rittstarten siden 1977, mens Paris var vertskap helt fra starten og frem til 1967.
I 2022 vant Dylan van Baarle (Ineos Grenadiers) foran forhåndsfavoritten Wout van Aert (Jumbo-Visma), en av bare syv nederlandske ryttere som har vunnet rittet.
Belgierne har dominert brosteinsklassikeren, med 57 vinnere opp gjennom årene.
To belgiere deler æren av å ta flest seire i løpet, med Roger De Vlaeminck som vant fire ganger på 1970-tallet og Tom Boonen fullførte sin kvadrupel mellom 2005 og 2012. Som forventet er æreslisten full av store navn fra sykkelhistorien, fra Eddy Merckx og Sean Kelly til Johan Museeuw og Fausto Coppi.
Av dagens deltagere har ingen rytter vunnet rittet mer enn én gang. Fra Norge stiller foruten Edvald Boasson Hagen og Vegard Stake Laengen også Uno-X Procykling med Alexander Kristoff i spissen.
Kategori | UCI WorldTour |
---|---|
Daddel | 9. april 2023 |
Start | Compiègne |
Avslutte | Roubaix velodrom |
Avstand | 256,6 km |
Utgave | 120. |
Siste utgave | 2022 Paris-Roubaix |
2023 PARIS-ROUBAIX Brostein partier:
Sektor (vurdering) | Navn | Km. å gå | Lengde (meter) |
---|---|---|---|
29 (***) | Troisvilles til Inchy | 160.3 | 2200 |
28 (***) | Viesly til Quiévy | 153.8 | 1800 |
27 (****) | Quiévy til Saint-Python | 151.2 | 3700 |
26 (**) | Saint-Python | 146.5 | 1500 |
25 (***) | Vertain til Saint-Martin-sur-Écaillon | 139.4 | 2300 |
24 (***) | Verchain-Maugré til Quérénaing | 129.4 | 1600 |
23 (***) | Quérénaing til Maing | 126.7 | 2500 |
22 (***) | Maing til Monchaux-sur-Ecaillon | 123.6 | 1600 |
21 (***) | Haspres til Thiant | 117 | 1700 |
20 (****) | Haveluy til Wallers | 103.5 | 2500 |
19 (*****) | Trouée d’Arenberg | 95.3 | 2300 |
18 (***) | Wallers til Hélesmes | 89.2 | 1600 |
17 (****) | Hornaing til Wandignies | 82.5 | 3700 |
16 (***) | Warlaing til Brillon | 75 | 2400 |
15 (****) | Tilloy til Sars-et-Rosières | 71.5 | 2400 |
14 (***) | Beuvry-la-Forêt til Orchies | 65.2 | 1400 |
13 (***) | Orkideer | 60.1 | 1700 |
12 (****) | Auchy-lez-Orchies til Bersée | 54 | 2700 |
11 (*****) | Mons-en-Pévèle | 48.6 | 3000 |
10 (**) | Mérignies til Avelin | 42.6 | 700 |
9 (***) | Pont-Thibault til Ennevelin | 39.2 | 1400 |
8 (*) | Templeuve – L’Epinette | 33.8 | 200 |
8 (**) | Templeuve – Moulin-de-Vertain | 33.3 | 500 |
7 (***) | Cysoing til Bourghelles | 26.8 | 1300 |
6 (***) | Bourghelles til Wannehain | 24.3 | 1100 |
5 (****) | Camphin-en-Pévèle | 19.9 | 1800 |
4 (*****) | Carrefour de l’Arbre | 17.1 | 2100 |
3 (**) | Gruson | 14.8 | 1100 |
2 (***) | Willems til Hem | 8.2 | 1400 |
1 (*) | Roubaix – Espace Charles Crupelandt | 1.4 | 300 |
2023 Paris-Roubaix Startliste:
France | 1.UWT | 256.6 km
JUMBO-VISMA | |||
---|---|---|---|
1 | VAN BAARLE Dylan | ||
2 | AFFINI Edoardo | ||
3 | LAPORTE Christophe | ||
4 | ROOSEN Timo | ||
5 | VAN AERT Wout | ||
6 | VAN DIJKE Tim | ||
7 | VAN HOOYDONCK Nathan |
GROUPAMA-FDJ | ||
---|---|---|
11 | KÜNG Stefan | |
12 | ASKEY Lewis | |
13 | DÉMARE Arnaud | |
14 | LE GAC Olivier | |
15 | LIENHARD Fabian | |
16 | STEWART Jake | |
17 | WATSON Sam |
ALPECIN-DECEUNINCK | |||
---|---|---|---|
21 | VAN DER POEL Mathieu | ||
22 | DILLIER Silvan | ||
23 | GAZE Samuel | ||
24 | GOGL Michael | ||
25 | GROVES Kaden | ||
26 | RIESEBEEK Oscar | ||
27 | VERMEERSCH Gianni |
BAHRAIN VICTORIOUS | |||
---|---|---|---|
31 | MOHORIC Matej | ||
32 | GRADEK Kamil | ||
33 | MIHOLJEVIC Fran | ||
34 | MILAN Jonathan | ||
35 | PASQUALON Andrea | ||
36 | RAJOVIC Dusan | ||
37 | WRIGHT Fred |
INEOS GRENADIERS | |||
---|---|---|---|
41 | GANNA Filippo | ||
42 | HEIDUK Kim | ||
43 | KWIATKOWSKI Michal | ||
44 | ROWE Luke | ||
45 | SHEFFIELD Magnus | ||
46 | SWIFT Connor |
TREK-SEGAFREDO | |||
---|---|---|---|
51 | PEDERSEN Mads | ||
52 | HOOLE Daan | ||
53 | KIRSCH Alex | ||
54 | LIEPINS Emils | ||
55 | STUYVEN Jasper | ||
56 | THEUNS Edward | ||
57 | VACEK Mathias |
SOUDAL QUICK-STEP | |||
---|---|---|---|
61 | ASGREEN Kasper | ||
62 | BALLERINI Davide | ||
63 | LAMPAERT Yves | ||
64 | MERLIER Tim | ||
65 | PEDERSEN Casper | ||
66 | SÉNÉCHAL Florian | ||
67 | VAN LERBERGHE Bert |
BORA-HANSGROHE | |||
---|---|---|---|
71 | POLITT Nils | ||
72 | ARCHBOLD Shane | ||
73 | GAMPER Patrick | ||
74 | HALLER Marco | ||
75 | KOCH Jonas | ||
76 | MEEUS Jordi | ||
77 | MULLEN Ryan |
LOTTO DSTNY | |||
---|---|---|---|
81 | VERMEERSCH Florian | ||
82 | BEULLENS Cédric | ||
83 | DE LIE Arnaud | ||
84 | FRISON Frederik | ||
85 | GRIGNARD Sébastien | ||
86 | SLOCK Liam | ||
87 | VAN MOER Brent |
TEAM DSM | |||
---|---|---|---|
91 | DEGENKOLB John | ||
92 | LUND ANDRESEN Tobias | ||
93 | BITTNER Pavel | ||
94 | DAINESE Alberto | ||
95 | EEKHOFF Nils | ||
96 | HEINSCHKE Leon | ||
97 | NABERMAN Tim |
AG2R CITROËN TEAM | |||
---|---|---|---|
101 | VAN AVERMAET Greg | ||
102 | DEWULF Stan | ||
103 | GAUTHERAT Pierre | ||
104 | NAESEN Oliver | ||
105 | RAUGEL Antoine | ||
106 | SCHÄR Michael | ||
107 | TOUZÉ Damien |
TOTALENERGIES | |||
---|---|---|---|
111 | SAGAN Peter | ||
112 | BOASSON-HAGEN Edvald | ||
113 | BODNAR Maciej | ||
114 | OSS Daniel | ||
115 | SOUPE Geoffrey | ||
116 | TURGIS Anthony | ||
117 | VAN GESTEL Dries |
ISRAEL-PREMIER TECH | |||
---|---|---|---|
121 | VANMARCKE Sep | ||
122 | BOIVIN Guillaume | ||
123 | EINHORN Itamar | ||
124 | GEE Derek | ||
125 | REYNDERS Jens | ||
126 | VAN ASBROECK Tom | ||
127 | ZABEL Rick |
TEAM ARKÉA-SAMSIC | |||
---|---|---|---|
131 | LOUVEL Matis | ||
132 | BIERMANS Jenthe | ||
133 | DEKKER David | ||
134 | HOFSTETTER Hugo | ||
135 | MCLAY Daniel | ||
136 | MOZZATO Luca | ||
137 | RUSSO Clément |
UAE TEAM EMIRATES | |||
---|---|---|---|
141 | TRENTIN Matteo | ||
142 | ACKERMANN Pascal | ||
143 | BAX Sjoerd | ||
144 | BJERG Mikkel | ||
145 | GIBBONS Ryan | ||
146 | LAENGEN Vegard Stake | ||
147 | MOLANO Sebastian |
COFIDIS | |||
---|---|---|---|
151 | WALSCHEID Max | ||
152 | ALLEGAERT Piet | ||
153 | CARVALHO André | ||
154 | KREDER Wesley | ||
155 | NOPPE Christophe | ||
156 | RENARD Alexis | ||
157 | WALLAYS Jelle |
TEAM JAYCO-ALULA | |||
---|---|---|---|
161 | STYBAR Zdenek | ||
162 | BALMER Alexandre | ||
163 | DURBRIDGE Luke | ||
164 | O’BRIEN Kelland | ||
165 | PÖSTLBERGER Lukas | ||
166 | REINDERS Elmar | ||
167 | STEWART Campbell |
UNO-X PRO CYCLING TEAM | |||
---|---|---|---|
171 | KRISTOFF Alexander | ||
172 | BENDIXEN Louis | ||
173 | HALVORSEN Kristoffer | ||
174 | BLUME LEVY William | ||
175 | RESELL Erik | ||
176 | TILLER Rasmus | ||
177 | WÆRENSKJOLD Søren |
MOVISTAR TEAM | |||
---|---|---|---|
181 | GARCÍA CORTINA Iván | ||
182 | HOLLMANN Juri | ||
183 | JACOBS Johan | ||
184 | NORSGAARD Mathias | ||
185 | LAZKANO Oier | ||
186 | MAS Lluis | ||
187 | ROMEO Ivan |
INTERMARCHÉ-CIRCUS-WANTY | |||
---|---|---|---|
191 | REX Laurenz | ||
195 | PLANCKAERT Baptiste | ||
197 | VAN DER HOORN Taco |
EF EDUCATION-EASYPOST | |||
---|---|---|---|
201 | KEUKELEIRE Jens | ||
202 | DOULL Owain | ||
203 | RUTSCH Jonas | ||
204 | SCULLY Thomas | ||
205 | SHAW James | ||
206 | VAN DEN BERG Julius | ||
207 | VAN DEN BERG Marijn |
ASTANA QAZAQSTAN TEAM | |||
---|---|---|---|
211 | MOSCON Gianni | ||
212 | BOL Cees | ||
213 | CHZHAN Igor | ||
214 | FEDOROV Yevgeniy | ||
215 | GRUZDEV Dmitriy | ||
216 | LAAS Martin | ||
217 | SYRITSA Gleb |
Q36.5 PRO CYCLING TEAM | |||
---|---|---|---|
221 | DEVRIENDT Tom | ||
222 | BAUER Jack | ||
223 | COLOMBO Filippo | ||
224 | LUDVIGSSON Tobias | ||
225 | MOSCHETTI Matteo | ||
226 | PUPPIO Antonio | ||
227 | ZUKOWSKY Nickolas |
BINGOAL WB | |||
---|---|---|---|
231 | ROBEET Ludovic | ||
232 | DE MAEGHT Dorian | ||
233 | DESAL Cériel | ||
234 | LAUK Karl Patrick | ||
235 | SALBY Alexander | ||
236 | VAN KEIRSBULCK Guillaume | ||
237 | VANDEPITTE Nathan |
TEAM FLANDERS-BALOISE | |||
---|---|---|---|
241 | DE VYLDER Lindsay | ||
242 | APERS Ruben | ||
243 | COLMAN Alex | ||
244 | DE PESTEL Sander | ||
245 | DE WILDE Gilles | ||
246 | FRETIN Milan | ||
247 | VANHOOF Ward |
Du må være logget inn for å legge inn en kommentar.